wigilia2018 dom lomza
środa, 18 października 2017 08:51

Masz długi w ZUS? Skorzystaj z układu ratalnego

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Od stycznia 2018 roku każdy przedsiębiorca będzie opłacał składki jednym przelewem, a ZUS podzieli wpłatę proporcjonalnie na poszczególne ubezpieczenia i fundusze. Płatnik, który ma długi w ZUS musi mieć świadomość, że wpłaty pokryją najstarsze zadłużenie, a nie bieżące składki.

brico lomza

Bez uregulowania zaległości, dokonanie opłaty bieżącej składki, będzie niemożliwe. Taka sytuacja może spowodować utratę prawa do świadczeń chorobowych.

- W całym województwie podlaskim ponad 74 tys. przedsiębiorców otrzyma numer rachunku składkowego, na który od następnego roku będą opłacać wszystkie składki jednym przelewem. Prawie 70 tysięcy to aktywni płatnicy składek. Pozostałe ponad 10 tys. płatników jest nieaktywnych. Powodem może być zawieszoną działalność gospodarczą i posiadanie zadłużenia na koncie. Oni również muszą zostać poinformowani o nowym, własnym numerze konta wpłat do ZUS - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Wpłata najpierw pokryje najstarsze zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki. Jeśli płatnik ma długi składkowe, może skorzystać z układu ratalnego. W zgromadzeniu, przygotowaniu i wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o rozłożenie należności na raty pomoże doradca ds. ulg, z pomocy których można skorzystać codziennie w godzinach otwarcia placówek ZUS. Należności spłacane w ramach układu ratalnego będą wpłacane na numer rachunku składkowego – ten sam, na który będą opłacane bieżące składki.

Żeby w styczniu pozostać nadal w ubezpieczenia chorobowym warto już dzisiaj złożyć wniosek o rozłożenie zaległości na raty.

Samo złożenie przez przedsiębiorcę wniosku o układ ratalny nie skutkuje automatycznym rozłożeniem powstałego zadłużenia na raty. Udzielenie tego typu pomocy jest ostatecznie pozostawione do uznania ZUS i trzeba spełnić określone warunki, by skorzystać z tej możliwości

Wniosek wraz z dokumentacją składa się w oddziale lub inspektoracie ZUS właściwym dla siedziby działania firmy lub miejsca zamieszkania.

1 komentarz

  • Odpowiedz greg środa, 18 października 2017 11:24 Umieszczone przez: greg

    Lepiej ,odkladac kase bo jak zachorujesz to bedziesz mial za co sie leczyc!Za 10 lat,to juz ZZUSU ,nie bedzie tak ,ze o emeryturach tez zapomnijcie-olac!!!

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu