dom lomza
wtorek, 18 września 2018 06:37

Uroczystości Dnia Sybiraka w Łomży [VIDEO i FOTO]

Napisane przez  UM Łomża
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Uroczystości Dnia Sybiraka w Łomży [VIDEO i FOTO] fot. mylomza.pl
Urząd Miejski w Łomży został wyróżniony Medalem „Pro Patria” podczas łomżyńskich obchodów Dnia Sybiraka. Symbolicznie odsłonięto również Dąb Pamięci, posadzony w celu uhonorowania mieszkańców ziemi łomżyńskiej wywiezionych, zmarłych i pomordowanych na Sybirze. W trakcie uroczystości wręczono także Odznaki Honorowe Sybiraka, a wśród odznaczonych znalazł się m.in. zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki.

Uroczystości w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego rozpoczął dźwięk syren alarmowych i odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, wspólnie z Danutą Pieńkowską-Wolfart, prezes zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży symbolicznie odsłonili tablicę pamiątkową znajdującą się przy Dębie Pamięci posadzonym „w roku 600-lecia nadania Łomży praw miejskich i 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w celu uhonorowania MIESZKAŃCÓW ZIEMI ŁOMŻYŃSKIEJ wywiezionych, zmarłych i pomordowanych na Sybirze”. Licznie przybyłe tego dnia delegacje złożyły również kwiaty i zapaliły znicze w pod pomnikiem Sybiraków, po czym w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Tadeusza Bronakowskiego odprawiona została Msza św.

Po nabożeństwie Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski udekorował Sztandar Miasta medalem „Pro Patria”, przyznanym Urzędowi Miejskiemu w Łomży przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na wniosek Zarządu Głównego Związku Sybiraków. - Jest to wyraz naszej wdzięczności za życzliwość i wspieranie wszystkich inicjatyw od początku powstania łomżyńskiego oddziału Związku Sybiraków – mówiła jego prezes Janina Pieńkowska-Wolfart. Podkreśliła, że 17 września jest dniem pamięci o tragicznych wywózkach do łagrów, a także o tysiącach Polaków, którym nie było dane wrócić do Ojczyzny. Przypomniała, że na Sybir zesłano: w 1768 roku po konfederacji barskiej – 10 tys. powstańców, w 1794 r. po insurekcji kościuszkowskiej - 5 tys. osób, w 1831 r. po powstaniu listopadowym – 12 tys. zesłańców, w 1863 r. po powstaniu styczniowym 35-40 tys. powstańców, w latach 1940-1956 zwanych „golgotą wschodu” 1 mln 350 tys. deportowanych. – My dzisiejsi Sybiracy, ten okrutny czas przetrwaliśmy dzięki wierze, sile miłości i nadziei na powrót naszych matek i dzięki temu możemy prawdę o zsyłkach przekazywać młodemu pokoleniu – mówiła Janina Pieńkowska-Wolfart.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przypomniał, że na wrzesień 1939 roku przypadają najczarniejsze daty w historii naszej Ojczyzny, jakimi były najazd hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji na Polskę. - Lata spędzone na nieludzkiej ziemi to lata niezwykle ciężkie. Dziś mamy na ten temat wiele badań historycznych i książek, co jest niezwykle ważne i trzeba to doceniać. Ale niezwykle cenne jest to, że mamy jeszcze Sybiraków, ludzi którzy przeżyli tę Syberię i mogą przekazywać tą pamięć następnym pokoleniom. Dzisiaj obecnym na tej uroczystości Sybirakom i ich rodzinom mówimy, że warto ją kultywować, bo musimy pamiętać o tej tragedii, która kiedyś się wydarzyła, a dziś pamięć o niej musi być pielęgnowana – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski wracając wspomnieniami do rozmów ze swoją babcią na ten temat, również Sybiraczką. Wszystkim Sybirakom i ich rodzinom życzył zdrowia, wytrwałości i jak najwięcej siły by mówić o tym, co wydarzyło się w tamtych trudnych czasach.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili również Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Kołakowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski oraz Wicestarosta Łomżyński Lech Szabłowski.

W trakcie uroczystości Honorową Odznaką Sybiraka uhonorowani zostali: o. Jan Bońkowski, z-ca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki, Joanna Filipkowska, Zbigniew Kalinowski, Danuta Karwowska, Piotr Kłys, Henryk Kowalewski, Kazimierz Skajster, Małgorzata Szabłowska, Wanda Wałkuska, Michał Wysmułek. Uroczystość uświetnił montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży.

8 komentarzy

 • Odpowiedz favi wtorek, 18 września 2018 07:09 Umieszczone przez: favi

  o i Muzyk nawet była z kołkiem. tylko gdzie biskupa zgubili?

 • Odpowiedz 4515878445 wtorek, 18 września 2018 07:29 Umieszczone przez: 4515878445

  a chrzanowski w tle zadłuża miasto

 • Odpowiedz qwerty wtorek, 18 września 2018 07:30 Umieszczone przez: qwerty

  biskup pewnie w tym czasie kawkę przygotowywał na spotkanie z Panią M.

 • Odpowiedz ewcia wtorek, 18 września 2018 07:56 Umieszczone przez: ewcia

  Szczerze wzruszyłam się, widząc Pana profesora Jana Truszkowskiego- mojego nauczyciela matematyki i fizyki z LO w Kolnie sprzed z górą trzydziestu lat.W tamtych czasach nie mówiło się na temat Sy biraków, nie wiedzieliśmy co ten człowiek przeszedł.Szczerze pozdrawiam Panie profesorze i życzę dużo zdrówka.

 • Odpowiedz Forever PIS wtorek, 18 września 2018 08:24 Umieszczone przez: Forever PIS

  Ci ludzie wiedza co to honor, Bog i ojczyzna. pradziadek Chrzanowskiego też wiedział i w żyłach Chrzanowskich płynie prawdziwa patriotyczna krew.
  to mocni ludzie o niezachwianym kręgosłupie moralnym.

 • Odpowiedz NIE DLA MUZYK wtorek, 18 września 2018 08:28 Umieszczone przez: NIE DLA MUZYK

  Chrzanowski się nie sprzedał za zamkniecie ust.
  Nasz hierarcha powinien odpowiedziec za wszelkie zlo uczynione wzgledem tego mlodego czlowieka.
  cel nie uswieca srodkow dla kogos kto ma serce.

 • Odpowiedz Forever PIS wtorek, 18 września 2018 08:44 Umieszczone przez: Forever PIS

  PANI MUZYK ILE JESZCZE TEGO CYRKU Z PANI HIERARCHA BEDZIEMY OGLADAC.
  NIE STRASZCIE LUDZI!!!
  NIECH POLITYKA ZAJMUJA SIE POLITYCY A KOSCIOLEM DUCHOWNI..

 • Odpowiedz NIE DLA MUZYK wtorek, 18 września 2018 09:51 Umieszczone przez: NIE DLA MUZYK

  MYSLE ZE IM GLOSNIEJ BISKUP BEDZIE SIE WYPIERAL TEGO ZE NIE MIESZA SIE W POLTYKE TYM GLOSNIEJ BEDZIE TO UKAZYWANE ....NIEBAWEM.

  NIE ZAMKNIE UST LUDZIOM KTORZY NIE TOLERUJA TAKIEGO ZACHOWANIA.

  PROPONUJE WYBRAC SIE DO KINA I OBEJRZEC SIEBIE W KRZYWYM ZWIERCIADLE. WYPISZ WYMALUJ.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu