wigilia2018 dom lomza
środa, 07 lutego 2018 15:16

W Łomży nie chcemy jeździć "anglikami"

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Na ogłoszenia o sprzedaży samochodu z kierownicą po prawej stronie trafić można bez trudu. Do Polski trafiają one głównie z Wielkiej Brytanii z różnych powodów. Od ponad dwóch lat możne je w naszym kraju (po spełnieniu określonych wymagań) zarejestrować. Mimo to zainteresowanie nie jest duże, nawet pomimo niższej ceny.

brico lomza

- Nie miałem u siebie w ciągu tych dwóch lat ani jednego takiego auta w sprzedaży i nikt też o takie nie pytał - mówi nam właściciel jednego z łomżyńskich autokomisów z ul. Sikorskiego. - Specjalnie mnie to nie dziwi, bo to się zwyczajnie nie opłaca nawet pomimo niższej ceny zakupu takiego auta - twierdzi, a podobną opinię prezentuje jego kolega "po fachu" z Nowogrodzkiej.

Dlaczego? Jak mówia nasi rozmówcy, oprócz tego, że jazda samochodem z kierownicą po prawej stronie jest przy ruchu prawostronnym niebezpieczna, to dochodzą też kwestie zwykłej wygody oraz finansowe.

Kwestia bezpieczeństwa jest oczywista i raczej nie trzeba jej bliżej wyjaśniać, Wystarczy wyobrazić sobie wyprzedzanie takim pojazdem na drodze dwukierunkowej. Z wygodą użytkowania chodzi głównie o takie sprawy jak to, że samoobsługowe stacje paliw, płatne parkingi z automatem do sprzedaży biletów, bramki na autostradach czy przydrożne bary dla kierowców, są umiejscowione tak, by kierowca siedzący z lewej strony mógł zapłacić bez wysiadania z auta. A nie zawsze mamy ze sobą pasażera, którego posadzimy obok i nam w tym pomoże.

Ważną sprawą są także kwestie finansowe. Chcąc w Polsce zarejestrować auto sprowadzone np. z Wielkiej Brytanii, nie trzeba już co prawda robić tzw. "przekładki" czyli przenosić kierownicy i innych układów z prawej na lewą stronę, ale inne elementy pojazdu należy jednak dostosować do obowiązujących w naszym kraju przepisów. Dotyczy to części takich jak przednie lampy, kierunkowskazy czy światła przeciwmgielne. Obowiązkowo należy także wymienić prędkościomierz na taki, który pokazuje kilometry, a nie obowiązujące w Wielkiej Brytanii mile. Po dokonaniu tych wszystkich zmian należy udać się na stację diagnostyczną, gdzie samochód przejdzie testy. Tam kierowca otrzymuje dokument potwierdzający wykonanie badań. To wszystko oznacza oczywiście dodatkowe koszty, które należy doliczyć do ceny zakupu.

Wszystko to jednak są wydatki jednorazowe. Inaczej jest z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Ubezpieczenie pojazdu z kierownicą po prawej stronie jest oczywiście w Polsce możliwe i obowiązkowe, ale jest ono trzykrotnie wyższe. Powodem tego są przede wszystkim bardziej kosztowne naprawy oraz większe prawdopodobieństwo kolizji i wypadków. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe podchodzi o tego tematu oczywiście na swój sposób, ale niewiele z nich traktuje "angliki" tak samo jak samochody z kierownicą po lewej stronie.

Wszystko to powoduje, że auta takie nie cieszą się powodzeniem w Polsce i podobnie też w Łomży. Ich podaż na rynku po wprowadzeniu możliwości rejestracji również znacząco nie wzrosła. W Polsce najczęściej kupowane są jako "dawcy" części.

11 komentarzy

 • Odpowiedz kierowca.pl środa, 07 lutego 2018 17:00 Umieszczone przez: kierowca.pl

  Prowadzenie samochodu z kierownicą po prawej stronie to jest trudniejsze niż się wydaje, nie mówiąc o bezpieczeństwie.
  Z kolei przeróbka to wysoki i nieoplacalny koszt.
  Kto sprowadza takie samochody niech sam nimi jeździ.

 • Odpowiedz prezesa_zarządu środa, 07 lutego 2018 18:56 Umieszczone przez: prezesa_zarządu

  Tu i tam widać ten badziew wyrejestrowany w Anglii, ale na angielskich tablicach. Jeździ nim tałatajstwo bez badań technicznych, bez OC.

 • Odpowiedz Daniel_lomza środa, 07 lutego 2018 18:57 Umieszczone przez: Daniel_lomza

  PJOTER KOMISIARZ JUŻ PŁACZE HAHA


  ANGILKU, przybywaj! :)

 • Odpowiedz eltoro środa, 07 lutego 2018 19:50 Umieszczone przez: eltoro

  powinny być absolutnie zabronione bez możliwości rejestracji.

 • Odpowiedz badziewiak j. środa, 07 lutego 2018 19:56 Umieszczone przez: badziewiak j.

  A to czemu? przecież w tym miasteczku większość jeździ lewym pasem,ruch lewostronny na Zawadzkiej , Piłsudskiego Szosie Zambrowskiej i nikt nie reaguje!

 • Odpowiedz Bdbsjs środa, 07 lutego 2018 21:25 Umieszczone przez: Bdbsjs

  Smieszne jest to ze nikt z tych ktorzy pisali te bzdury nie jezdzil z kierownica po prawej . co do wyprzedzania o sa na to sposoby a reszta bez roznicy

 • Odpowiedz znawca środa, 07 lutego 2018 22:43 Umieszczone przez: znawca

  w MTU nie naliczaja wzwyzki ceny za OC przy
  "Angliku" :P tacy fachowcy w komisach pracują ...

 • Odpowiedz Sawik środa, 07 lutego 2018 23:07 Umieszczone przez: Sawik

  Po czym wnioskuje autor tekstu że w Łomży jest bardzo mało aut z kierownica RHD tzw. Anglików??po opinni 1 czy 2 właścicieli komisów który sprowadza auta typu "opel vectra" czy audi a4 min 10letnie ?taki przykład nie obrażając nikogo.takiego auta nie warto sprowadzać z uk czy też to rejestrować więc i właściciel komisu powie że tym nie handluje.wystarczy spojrzeć ile aut z uk jeździ w naszym mieście czy iść do wydziału komunikacji lub stacje diagnostyczną i zapytać diagnosty ile zrobił prz3gladow dla aut rhd.nie zgodzę się też z obowiazkiem wymiany predkosciomierza który jest w 99% aut przystosowany na mile/km co nie stanowi obowiązku wymiany go.a co mają do tego kierunkowskazy jak pisze autor tekstu ?przecież uk nie posiada czerwonego kierunkowskazu jak auta z usa:-)
  Do autora komentarza "prezes_zarzadu" który pisze że auta z uk jak to nazwał "tałatajstwo" to auta sprowadzane głównie bez badań technicznych i oc ,może czasami warto zastanowić się co piszemy lub porównać stan techniczny mojego auta rhd z Twoim EU

 • Odpowiedz Sawik środa, 07 lutego 2018 23:10 Umieszczone przez: Sawik

  Cd.z Twoim EU

 • Odpowiedz Sawik228 środa, 07 lutego 2018 23:11 Umieszczone przez: Sawik228

  chociażby rocznik i stan licznika ;-) ewentualnie auta osób które znam.jesli ktoś sprowadza np. porsche panamere 2016r o przebiegu 23tys mil ,audi sq5 2015r itp to dlaczego uważasz że jest to auto technicznie nie sprawne i wrzucasz wszystkich odrazu do "jednego wora"?? Co do stylu jazdy moja kobieta jeździ autem rhd w Polsce po miastach ,drogach szybkiego ruchu jak trzeba to i busem i zrobiła może tak po polskich drogach może ok.50tys km bez kolizcji to czy jest to nielada wyczyn??? Pozdrawiam tych którzy nie jeździli

 • Odpowiedz Doświadczony czwartek, 08 lutego 2018 14:27 Umieszczone przez: Doświadczony

  Rozmawiać przez telefon w czasie jazdy nie można.A kłaść się na siedzenie by wyprzedzić można ? Jakiś absurd w prawie drogowym.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu